Léto

Léto považujeme cca od půlky června do poloviny srpna, v druhé polovině srpna už léto ustupuje. V období léta, by jsme se měli dosytosti nabažit tepla, slunečního svitu a vitamínu D, který je pro nás nezbytný a je často v nedostatku. Bohužel u nás v čechách, to není vždy o teplíčku a sluníčku. Většinou se střídají horké dny s chladnými a teplotní rozdíly jsou během pár hodin příliš veliké. Také je často v tomto měsíci deštivo a vlhko. Tyto změny počasí mají velice negativní vliv na naše tělo. Horko, chlad, vlhkost, sucho... to jsou patologie, které ubližují našemu tělu. Takže různá zahlenění, záněty, zahušťování těkutin v těle, ať už je to krev, lymfa, či jiné tělní šťávy, jsou bohužel na denním pořádku. Budeme doufat, že v létě se hlavně ohřejeme, prohřeje a sluníčko nám nadělí pořádnou dávku svého svitu. Další skryté nebezpečí číhá v letních měsích v odpočinku a aktivitě. Lidé kteří jsou zvyklí celý rok hodně pracovat, mohou mít při delším odpočinku zdravotní problémy. Také při přehnané turistice, či jiných letních aktivitách, si často lidé ubližují. Často právě v létě dochází k extrémním zátěžím na naše tělo, spojí se aktivita s horkým počasím a o problém je postaráno. Je důležité si zapamatovat, že létu nevládne určitý orgán, ale vládnou mu cévy, krev, krevní tlak, termoregulace.. atd.
Barva léta je stále červená a v této spojitosti platí, že by jste si měli dávat pozor na červenou či rudou barvu ve tvářích z uřícení, či jiné nevhodné aktivity. Tito uřícení, rudí lidé, se budou potit, budou mít rychlejší tep, tedy srdeční činnost, vyšší tlak, dále budou pociťovat více tepla, budou také moci cítit jak jim tepe určité části těla, budou rychleji dýchat a také můžou cítit otoky. Což opravdu není dobré. Další červenou barvu, která nám škodí můžete najít na svém těle, po opalování. Prvek léta je stále oheň, no jaká symbolika.... když je tedy větší aktivita, přikládáme si ještě polena do ohně a tělo se dostává do varu, nebo naopak, když celý rok tělo jede na více plynu, tak když se hodně ubere, je to jako kdyby se oheň uhasínal.  Léto by mělo být ve znamení radosti, smíchu, přiměřené aktivity, přiměřeného odpočinku, odlehčeného jídla, kvalitního a pravidelného pitného režimu.  

Krevní oběh:  Cévy, nebo-li žíly, tepny, vlásečnice... "trubky" kterými proudí krev. Cévní systém je rozvětvený po celém těle, není místa, které může být bez prokrvení zdravé, vyživené, živé. Cévy jsou spjaté se srdcem, jelikož srdce je ústředí cévního systému, za proudění krve v cévách zodpovídají plíce, protože s nádechem a výdechem, dochází k cirkulaci krve. Dále je krev úzce spjatá s játry a slezinou. Je důležité dbát, aby všechny cévy v těle byly průchodné a pevné, dále dbát na kvalitu a množství krve. Potíže krevního oběhu jsou velice široké, vždy jsou spojeny s nějakým hlavním orgánem v těle. Nejznámější potíže jsou celkové oslabení organismu, narušení srdečního rytmu, ztěžklé tělo, pocit mravenčení, či brnění v částech těla, křeče, únava, bolestivost částí těla po zátěži, únava a bolest nohou při stání, křečové žíly, hemoroidy, přetlaky v částech těla, bolesti hlavy, motání hlavy, malátnost, různá krvácení, ostré bolesti, praskání cévek, vysoký, či nízký krevní tlak, otoky... atd.

Tělesné teplo, termoregulace: Pocit tepla je pro spustu lidí velice příjemný, do určité míry je teplo opravdu příjemné a pro člověka i vhodné. Jestliže ale dojde k přehřátí, tak je to pro člověka nejen nepříjemné, ale také nebezpečné. Termoregulace člověka, by měla sloužit k rovnováze, tedy k vyvyažování tepla a chladu na povrchu, ale i uvnitř těla. Zvýšená tělesná teplota je většinou signál infekce, zánětu, přetížení. Snížená tělesná teplota je většinou signálem o nedokrvení, stagnaci, vyčerpání, vniku chladu. Termoregulace je hodně důležitá a právě v tomto období se tomuto tématu věnujeme, vyhneme se později problémům které způsobuje vniknutí chladu, či horkosti, dále se také můžeme vyhnout problémům s nedokrvení či překrvení a spoustě dalších, které lidi trápí přes zimu.

Krev: se skládá z buněk a plazmy. Buňky jsou: Červené krvinky (erytrocyty) jsou tělíska diskovitého tvaru, která na rozdíl od běžných buněk nemají jádro. Jejich hlavní funkcí je přenos kyslíku a oxidu uhličitého prostřednictvím červeného krevního barviva -hemoglobinu.  Bílé krvinky (leukocyty) jsou důležitou součástí obranného (imunitního) systému organismu. Na obraně proti infekci se podílí jednak přímou likvidací např. bakterií a jednak tvorbou protilátek. Krevní destičky (trombocyty) nejsou buňky v pravém slova smyslu, ale odštěpky mateřských buněk, tzv. megakaryocytů, které se podílí na složitém mechanismu srážení krve, tj. zástavy krvácení. Plazma je tekutá součást krve a jedná se o vodní roztok bílkovin a solí a představuje vlastní transportní prostřední pro živiny, odpadní látky, hormony, obranné látky (imunoglobuliny), ale též pro léky a infekci. Nejdůležitější součásti plasmy je bílkovina albumin, dále jsou to imunoglobuliny (bílkoviny důležité pro srážení krve) a hormony. Lidské tělo obsahuje cca 60ml kve na jeden kilogram. U žen je obsah krve menší. Okysličená krev proudí v tepnách, zpět se vrací v žilách, kyslík a živiny se do těla dostávají přes vlásečnice nebo-li kapiláry a přes ně se odkysličená a živin zbavená krev vrací zpět do žil. Během jedné minuty, cca 72 srdečních stahů, se přes srdce přelije cca 5 litrů krve, při jednom srdeční stahu je objem krve 60-80ml.  

Strava by měla být v tomto období lehká, nezatěžující, nepřehřívající, ale také ne zachlazující. Vhodné jsou obiloviny, luštěniny, klíčky, zelenina, koření, bylinky. Ovoce je dobré volit pouze takové, které roste tady u nás. Pitný režim by měl být jemně ochlazující, neznamená to ale, že se pijí studené nápoje, nebo dokonce nápoje s ledem. Na osvěžení opět poslouží vlažný jasmínový, mátový, či zelený čaj. Vhodné jsou také zeleninové či ovocné šťávy. V létě také pozor na alkohol a na ostré, či pálivé chutě při grilování.
Bylinky vhodné pro toto období jsou například Hloh obecný, Jírovec maďál, Borůvka, Černý bez, Jerlín japonský, Pohanka, Vitánie snodarná, Jinan dvoulaločný, Jmelí... atd. Opět je spousta možností si zakoupit už hotové směsné přípravky na cévy. Mohou to být čaje, tinktury či jiné vaše oblíbené formy.