Duben

Jaro už je v plném proudu a aprílové počasí si s námi trošku pohrává. V této době je důležité stále myslet na změny počasí. Je to doba, kdy často neodhadneme vrstvy oblečení, jelikož na sluníčku je už teplíčko, ve stínu je ale stále zima. Je důležité se v této době ještě chránít a nezkoušet co naše imunita snese. Vítr je velice narušující element, který způsobuje v tuto dobu nachlazení, vodnaté výtoky, bolesti svalů a další nepříjemné problémy. Duben, je vůbec nejvíce zatěžující doba pro náš organismus, protože mu vládnou játra, jež jsou hlavním orgánem látkové výměny v těle. Tělo dělá takovou inventuru všech látek, minerálů, hormonů a dalších prvků a složek v organismu. Dle jejich nadbytku nebo nedostatku se dostavují v tomto období různé alergie, únavy, trávicí potíže, bolesti a jiné následky našeho poškozování jater. Velice opatrně  tedy s nějakou detoxikací, či očistou těla. Stejně jako v březnu vládne v dubnu zelená barva, hlavním vstupem nemocí je šíje a dáváme si pozor na vzek, hněv, přepínání a zatěžující stravu. 

Játra: Je to orgán, který svou činností ovlivňuje přímo všechny ostatní orgány v těle a to platí samozřejmě i naopak. Je to vlastně taková chemická továrna těla, bez které se neobejde v těle vůbec nic. Funkce jater v těle je hlavně metabolická a detoxikační, ale játra mají na starosti také funkci endokrinní a exokrinní. Jelikož játra jako taková nebolí, spoustu lidí jim nepřipisují žádnou důležitost. Nevěnují se ani projevům nesprávné funkce jater, no a těch je opravdu hodně. Stav jater se odráží na nehtech, lámavá, křehké bezbarvé, vysušené, vlnovité či jinak poškozené nehty ukazují na problémy s játry. Takovou kontrolkou jater jsou oči. To znamená, že začervenalé, podrážděné, bolestivé, svědící, pálivé, oteklé, slzavé či jinak poškozené oči, ale také nažloutlé či žluté bělmo, jsou ukazatelem špatné funkce jater. Játra zabezpečují podmínky pro plynulé pohyby krve, energie a tekutin do všech míst v těle, řídí šlachy a svaly, podílí se na trávicím procesu, odpovídají za krev. Záškuby, tiky, křeče, třes, dřevěnění a brnění svalů, ztuhlé a unavené svaly, náhlé píchavé, ostré bolesti, rozpínavé bolesti, menstruační bolesti, některé druhy otoků a zahlenění, zduření uzlin, vytváření uzlin v podkoží, břišní vodnatelnost, houstnutí krve, některé formy neplodnosti, hypertenze, závratě, zarudnuté tváře, krvácení z nosu, problémy s menstruací, cysty, dlouhodobě mírně zvýšená teplota, zvýšený cholesterol a cukr, různé typy ekzémů, hořkost v ůstech, krkání, špatné trávení, špatné hospodaření s tuky - toto je jen ukázka následků poruchy jater!!!
Další důležitou funkcí jater je duševní rozpoložení člověka. Deprese, negativismus, vzdychání, podrážděnost, nervozita, hněv, vztek, lekavost, vznětlivost, výbuchy agrese, těžké sny. To vše má na starosti narušená funkce jater.
Na jaře je důležité játra ovlivňovat stravou. Zařadíme proto do jídelníčku jarní zeleninu a bylinky. Např. řeřichu, petrželku, polníček, sedmikrásky, smetánku, cibuli. Dále zařazujeme potraviny na vyživení a rození krve. Omezíme kvašené a kynuté potraviny, mléčné výrobky, cukr a alkohol.
Játra mají velikou regenerační schopnost. To je velice příznivé, jelikož se dají i při velikém poškození, za podpory dobře volených bylin, rychle dostat do dobré kondice. Základní funkce potřebné k přežití, je schopna plnit, jen jedna pětina jater. Bylinky na podporu jater jsou kopr, smetánka, ostropestřec mariánský, hořec žlutý, mařinka vonná, vachta trojlistá a mnoho dalších. Můžeme nasadit jaterní čaj, Rademachovu tinkturu.


Důležité je, v tomto období játra moc nezatěžovat. Přípravky obsahující vitamíny, minerály a různé kovy, se musí volit přírodní, proto je nejdůležitější a nejvhodnější strava. Drahé přípravky slibující zázraky, nejsou většinou nejvhodnější!!! Pozor také na velikou detoxikaci organismu za pomocí různých detoxikačních přípravků či diet. Opatrně v tomto období i s léky, mastmi, kosmetikou.  Mohli by jste udělat více škody než užitku.