Listopad

U nás v čechách většinou panuje "Pravý dušičkový čas". Je to období chladu, vlhka, stísněnosti, smutku, vzpomínek...

Toto období je většinou od poloviny října skoro až do konce listopadu. Smutek a truchlivost z přírody, která je po většinu času potěmnělá a zahalena mlhou, se přenáší na nás. Také fakt, že si připomínáme Památku zesnulých, nám na dobré náladě nepřidá. Tato doba je duchovně a energeticky hodně silná. Lidé jako na povel vzpomínají na své příbuzné či známé, kteří už nejsou mezi živými. Nájezdy na hřbitovy působí kolapsy v dopravě a prodejci květin si mnou ruce. Všude vládne skleslost, truchlivost, vzpomínky, mlha a chlad... Všude kolem sebe, také uslyšíte pokašlávání, posmrkávání, či popotahování, slzy jsou v této době také na denním pořádku. Této době vládne žal, pláč a divný zápach vlhkosti. Barva převažuje bílá, šedobílá až modrobílá, nemoci nejčastěji vstupují přes nos, ramena a pokožku. Vládnoucím orgánem jsou plíce. V tento čas je důležité udržovat tělo v teple, nevystavovat se větru a chladu. Raději přidat jednu vrstvu oblečení, slabší rukavice a lehkou šálu, než se klepat zimou.

Plíce: jsou nejohroženějším orgánem, jednak proto, že si musejí zvykat na studenější, ostřejší a vlhčí vzduch. Ale také proto, že před ním vládnoucí slezina, jim často připraví vnitřní vlhko, které plíce velice zraňuje. Plíce se ve starých textech, přezdívaly "Stříška vody". Plíce mají na starosti dýchání, rozvod životodárné a hybné energie, také pomáhají zvlhčovat sliznice, řídí pohyb vody v těle, dýcháním se umožňuje pohyb krve. Vývodem plic je nos a zodpovídají za pokožku a ochlupení, mají na starosti také hlas a hlasivky. Špatná funkce se projevuje například takto: kašel, dušnost, lapání po dechu, nedostatek energie, únava, problémy s hlasem a hlasivkami, problémy s pocením, vodnaté opuchliny, zahušťování hlenů, nedostatečné prokrvení, modrání částí těla, suchost pokožky, oslabená imunita, astma, obtíže z dýcháním, bolest kloubů, časté močení, nemožnost vykašlání hlenů, ucpaný nos, zhoršení čichu, bolest na hrudi, problémy s hrudní páteří a mezižeberními svaly. Dále člověk často padá do depresí, nezvládá komunikaci s ostatními, dlouhodobě truchlí a pociťuje žal, často pláče atd.
Strava v tomto období by měla být opět nezahleňující! Vhodné doporučení jsou stejné jako v babím létě, navíc se více zařazuje maso. Pitný režim by měl být mírně teplé povahy. Například černé čaje, červené čaje, zázvorový čaj, v chladných dnech udělá dobře i čaj se skořicí.
Vhodné bylinky jsou všechny na posílení dýchacího systému. Například Šalvěj lékařská, Divizna velkokvětá, Lékořice lysá, Pukléřka islandská, Tymián obecný, Yzop lékařský, Proskurník lékařský, Plicník lékařský, Prvosenka jarní, Benedikt, Jitrocel, Echinacea, jako antibiotikum je vhodná například Lichořeřišníce větší.