Babí léto - podzim

Babí léto se špatně časuje. Můžeme ale k tomuto období přiřadit druhou polovinu srpna a celé září a říjen. V tento čas už opadává listí ze stromů, noci a rána začínají být chladná a vlhká. Barva tohoto období je žlutá s prvky oranžové a hnědé, přesně dle zabarvování se listí. Je to doba zrání a úklidu. Také my by jsme si měli v sobě pokud možno postupně uklidit, sklidnit se a připravit se na zimu. Stejně jako země - hlína, už dala pro tento rok vše co měla, vyživila a pomohla dozrát všemu co jsme do ní zasázeli, tak i my, by jsme svému tělu měli dopřát klid a čas na regeneraci. Neznamená to nečinnost, či nabádání k povalečství, to ne. V tuto dobu by měl být pohyb přiměřený, pomaličku by se měli snižovat fyzické aktivity, žádná nadměrná zátěž by být už neměla. Je dobré chodit dříve spát, dbát na odpočinek a na regeneraci. V tuto dobu jsou dobré masáže, meditace a podobné regenerační techniky. Dobré je myslet také na svoje zdraví, hlavně na zažívání a imunitu. Nejvíce nám škodí vlhko a nemoci k nám vstupují přes páteř a ústa. Babímu létu vládne slinivka se slezinou a žaludkem.

Slezina a slinivka: V čínské medicíně se používá název pouze pro slezinu, pod který se schovají oba tyto orgány. Budeme tedy pužívat pro oba orgány název právě dle TCM - slezina. Slezinu můžeme ovlivňovat už v druhé polovině srpna. V tomto období můžeme nejvíce ovlivňovat funkce sleziny které mají vliv na krev. Slezina se významně podílí na rození krve. Právě ona má největší vliv na to, aby se dostali z potravy potřebné látky, živiny a esence, z kterých se poté "rodí" krev. S játry také slezina hlídá krev, aby tekla tudy, kudy má. Další funkcí sleziny je spoluúčast na trávení, má na starosti některé hormony, pomáhá přeměňovat a přepravovat tekutiny v těle, má na starosti výživu svalů, je důležitá v imunitním a lymfatickém systému. Poškození funkce sleziny má tedy za následek opravdu hodně problémů. Například - únava, krvácení z nosu, krev v moči a stolici, tvorba podlitin, silná menstruace, špatné trávení, nechutenství, žravost, nadýmání, stagnace jídla, průjmy, otoky, závratě, mdloby, motání a bolest hlavy, pokles orgánů, ochablost či bezvládnost končetin, suchost rtů, bledost či jiné poškození rtů, problémy se slinami, zahlenění, pocit tíhy v hlavě, pocit plnosti v břiše, zvýšená chuť na sladké, vytékání slin z úst, obezita....

Žaludek: tento orgán má na starosti hlavně přípravu stravy na trávení, tedy takové předtrávení potravy, kterou poté v malých dávkách předává dále. Energie v žaludku je sestupná, proto může potravu předávat níže. Za pomocí šťáv, kyselin a hlenů dokáže potravu připravit na další trávení, ochránit důležité prvky, ale také zničit spoustu choroboplodných zárodků. Špatná funkce žaludku se projevuje například jako nechutenství, pocit plnosti, bolest žaludku, stagnace čili netrávení potravy, říhání, vrhání, nadýmání.

Emoční vztah má slezina a žaludek k přemítání, zádumčivosti, neukočírovatelnému běhu myšlenek, ustaranosti...atd 
Strava v tomto období je důležitější než kdy jindy. Nejdůležitější je vynechat ze svého jídelníčku zahleňující potraviny jako jsou např. mléko, mléčné výrobky, sýry, smažená jídla, tuky, tučná masa, sladkosti. 
Od září by jsme už také neměli konzumovat syrovou zeleninu, citrusové a tropické ovoce. Zařadíme do jídelníčku jablka, švestky, hrušky, brambory, mrkev, dýně, červenou řepu, rýži, kukuřici, hrách cizrnu, mandle, ořechy, sezam. Toto období má chuť sladkou, ale ne přeslazenou! Důležité je také jíst pravidelně a nehladovět. Tato doba je také vhodná na doplnění minerálů a vitamínů. Bylinky vhodné v tomto období jsou například: Vlaštovičník, Oman pravý, Lékořice lysá, Meduňka lékařská, Máta peprná, Rakytník, Vachta trojlistá, Smetánka lékařská, Jírovec maďál, Jinan dvoulaločný, Hořec žlutý, Jitrocel, Benedikt obecný