Březen

Pomaličku na nás dýchá vůně jara. Paní Zima někdy méně, někdy více ještě doklepává sněhové peřiny, ale budeme doufat, že tuto práci bude mít brzy hotovou a uloží se alespoň do listopadu ke spánku. Jaro je doba rození, všechno raší, pučí, začíná kvést, také spoustu mláďat se na jaře koukne poprvé na svět. Probouzí se také lidi, s prvním sluníčkem je hned veseleji a je více energie do života, tato doba je důležitá na takzvané "nakopnutí těla" do zbytku roku. Pozor ale! Může se stát, že po prvním přívalu energie začnou lidi bláznit s jarním úklidem, s detoxikací a podobnými zátěžemi. Pak nastupuje stres, deprese a únava, které se hodně těžko zbavuje.
V březnu přebírá od ledvin vládu žlučník. Období jeho vlády je ve znamení zelené barvy, dávejte si proto pozor ať nejste zelení vzteky, či zelení bolestí při žlučníkovém záchvatu, nebo jenom nazelenalí po nějaké špatné stravě. Největší zátěž pociťují šlachy, svaly a nervy, začněte tedy s úklidem, s výlety či prací na zahrádce pomaličku, aby jste si hned v začátku nenatáhli, nenatrhli, nebo jinak nepoškodili právě tyto části těla. Vstup pro nemoci je hlavně šíje, zkuste tedy ještě počkat a neodhalovat se při prvních náznacích tepla od sluníčka.

Žlučníku jsou nadřízeni Játra, co uděláte tedy pro tento malý orgán, uděláte i pro velká Játra

Žlučník: "Malý" orgán, zodpovědný za velké věci. I takto by se dal žlučník definovat. Je to velice důležitý orgán, který má v těle na starosti spoustu činností. Jak poznáme že má náš žlučník problémy? Například je li přítomno říhání, bolest na pravé straně pod žebry, tato bolest může jít až pod pravou lopatku, nepříjemný tlaky po jídle, nadýmání, průjmy, hořká pachuť v ústech, zvracení hořkých šťáv, krkání s pocitem hořka v ústech, zežloutnutí nebo nazelenání očního bělma, zežloutnutí či nazelenání barvy kůže. Protože energie žlučníku prochází velkými klouby, způsobuje jeho dysfunkce bolest velkých kloubů - ramena, lokty, kyčle, kolena. Narušená funkce žlučníku se také projevuje hněvem, dále neschopností správně posuzovat a rychle a rázně řešit problémy, díky oslabenému žlučníku se člověk poddává stresu, je bázlivý, lekavý, má neklidný spánek a těžké sny. Žlučník je také tiskový mluvčí jater, proto je důležité mu vždy věnovat pozornost.
V tento měsíc by se měla také zařadit úprava stravy, není dobrá detoxikace, ale spíše úleva organismu. Do jídelníčku by se měla zařadit lehká strava, například jarní zelenina a bylinky, řeřicha, petrželka, pažitka, česnek medvědí, ředkvičky, různé druhy salátů, špenát, kopřiva, sedmikrásky, pampeliškové listí.. atd. Vynechat by se měly kvašené potraviny jako je kefír, kynutá těsta, alkohol, vynechat by se také měly mléčné výrobky, tučná masa, sladké věci, tropické ovoce. Nachlazení a jiné nepříjemnosti spojené s vyrovnáváním se s počasí, nám pomůže zvládnout zázvor, cibule, česnek.  Důležité jsou také minerály a vitamíny, po zimě jich máme nedostatek. V tuto dobu je důležité do těla tyto prvky dostat. Může se do stravy zařadit zelené potraviny např. zelený ječmen, některé směsné přípravky obsahující minerály a vitamíny hlavně řady B a také vitamín C,  také omega nenasycené kyseliny. Bylinky vhodné na posílení či léčbu žlučníku jsou vlaštovičník, smetánka. Na trhu je spoustu už připravených, namíchaných směsí na podporu i léčbu žlučníku, v březnu je velice dobré tyto přípravky používat.