Květen

Květy, vůně,teplo.. to vše je květen. Tento měsíc jasně vyhrává v oblíbenosti. Je už jasné že zima skončila, můžeme čerpat energii ze sluníčka, všude to voní, kvete a zelená. Navíc se každý už těší na léto, teplo, prázdniny, dovolenou, která se kvapem už blíží. Dále je tento měsíc spojovaný s láskou, romantikou a srdcem. Srdce jako takové opravdu ke květnu patří, jak je to s láskou a romanitkou si můžete přečíst níže.
Srdce převzalo vládu a se svými podřízenými si tu vládu bude dlouho držet, je to vláda ohně, krve a psychické zátěže. Tomuto období vládne barva červená, takže si dávejte pozor, aby jste v tomto měsíci hlavně nečervenali vztekem, či studem. Vstup nemocí je hruď a jazyk. Neměli by jste v tomto ohnivém období krotit své nadšení a měli by jste se radovat i kvůli maličkostem. Ublížit nám dokáže vlhko, vítr a chlad.

Srdce - tento orgán začíná vládu prvku ohně, ve kterém je on sám vládce. Celé období ohně se dá shrnou jednou větou -  "Oheň je dobrý sluha, ale zlý pán" toto přísloví zná každý, ale skoro každý se také někdy spálil. O srdci to platí dvojnásobně. Je dobré když slouží tak jak má, ale běda tomu, kdo mu nebude věnovat pozornost, ten zažije perné chvilky. Srdci, jako panovníkovi, jsou nejvíce ohnivé vlastnosti připisovány. Je to orgán popudlivý stejně jako škrtnutí sirkou, dále je přelétavý stejně jako jiskřičky ve větru, také mocný a nekompromisní jako veliký oheň který spálí, nebo alespoň jenom opálí vše co mu příjde do cesty, srdeční záležitosti dokáží zanechat jizvu úplně stejně jako vypálený cejch, když se o něj dobře staráme, vydrží plát na jednom místě, nebo pro jednoho člověka spoustu let, dokáže zahřívat ne jenom pálit, je velicé křehké a lehce zranitelné, stejné jako plamínek....

Srdce má na starosti konzistenci a dopravu krve v těle, dále pružnost a průchodnost cév. Z toho vyplívá, že jakékoliv deformace cév a většinu problémů s hustotou krve má na starosti právě srdce. Také se účastní na procesu rození krve, zodpovídá tedy určitou částí za kvalitu a množství krve v těle. Kondici srdce poznáme na tvářích, zdravé červené tváře jsou známkou dobré kondice srdce, jakákoliv anomálie na tvářích, ukazuje na srdeční poruchy. Vývod srdce je jazyk, porucha v rozeznávání chutí, poruchy činnosti jazyka, řečové vady, afty na jazyku, nebo změna barvy, je opět diagnostika na poruchy srdce. Tekutinou srdce je pot. Srdce ovlivňuje jakákoliv porucha ostatních orgánů, ale nejvíce mu ubližujeme svými emocemi. Je to svrchovaný vládce všech orgánů, ne pro své fyzické, ale pro své duchovní vlastnosti. Je totiž považováno, za sídlo psychiky, vědomí a našeho ducha. Porucha ve vyváženosti psychiky je např. - nespavost, veliké množství snů, duševní neklid, otupělost, výpadky vědomí, pomatenost, deprese, nemožnost se radovat, smutek, melancholie, přehnaná radost,mentální zaostávání... 

Strava, která nám v této době pomůže, by měla být zohledněna právě k potřebám srdce. Vyhýbat by jsme se měli hlavně horkým a zahřívacím potravinám. Omezit by se tedy mělo například maso a skořice. Opatrně s potravinami, které hodně chladí, například exotické ovoce, zmrzliny, studené až ledové nápoje, sladké a bublinkové nápoje. V této době je vhodná zelenina a ovoce tmavě zelené, či tmavě červené barvy, dále jsou také vhodné obiloviny. K pití by jsme měli volit spíše vlažné nápoje, žízeň zažene zelený, či jasmínový čaj. Vhodné k pitíjsou i směsné čaje určené přímo pro srdce.
Bylinek, které dokáží pečovat o naše srdce je opravdu hodně. Např. srdečník obecný, karbinec evropsvký, hloh obecný, komonice lékařská, mochna husí, kozlík lékařský.  

Květen a láska:
skoro každému utkvělo v paměti spojení: Máj, lásky čas. V dnešní době je květen spojován s romantikou, líbáním se pod rozkvetlou třešní, sliby věrnosti a s láskou s velkým L. Květen je prostě provoněn vůní květů, romantiky a lásky. Málokdo už ale ví, že je květen svátkem nezávislé, krátkodobé, mimomanželské a volné lásky. Pro tento měsíc je vhodná píseň od Elánu "Amnestie na nevěru".  V některých zemích a kulturách, se stále v tomto měsící dodržují zvyky, které s představou května, jako času věrné lásky nemají nic společného. Proto jeden z důvodů, který "zakazuje" svatbu v květnu, je právě  květnová volnost v lásce a v sexu, tento zvyk byl hojně rozšířený skoro v celém světě, u většiny národů. Kvůli květnové volnosti a nevěře se nesměli manželé rozvádět, hádat, či jinak trestat. Rčení, že v květnu má svatbu jen lůza a děvky, pramení s toho, že v květnu nebyli sňatky právoplatné. Při různých rejích a oslavách, kde tekl alkohol proudem, každý se oddával každému, docházelo v opojení ke slibům a závazkům, pro vystřízlivění, by pak mohli litovat, proto vše i když potvrzeno právoplatnou osobou bylo neplatné. Další, mladší a v naších zemích nejčastější důvod pro "zákaz" svatby v květnu je ten, že dříve se většinou těsně po svatbě počalo miminko, no a to se narodilo v době největších mrazů, byla tedy veliká úmrtnost jak miminek, tak novopečených maminek, protože po dlouhé zimě byli vyčerpané a ještě se k nim díky počasí, nedostala pomoc včas. Odtud je rčení "Svatba v máji - nevěsta na máry".