Únor

Tak, máme tu většinou pořádně mrazivý únor. Něměli by jsme se vůbec stydět, se pořádně navléknout, v tomto čase se opravdu nevyplatí být  hlavně IN, ale důležité je být  hlavně v teple. Řádně teplé prádlo, hlavně to spodní, Vám ušetří spoustu nepříjemných zdravotních problémů po celý rok. Neměli by jste se nechat ošálit prvními slunečními paprsky a hned odkládat oblečení, je to velice zrádné. Tomuto měsíci, vládnou ledviny, no a ty jsou na chlad hodně háklivé. V únoru se ještě více mohou prohloubit potíže, které nás trápili v lednu, močový měchýř je podřízený ledvinám a i u orgánů platí, že není radno si zahrávat se šéfem. Barva stále přetrvává černá, šedá a popelavá, vstupem nemoci jsou dále bedra a nohy. V tuto dobu je dobré hodně odpočívat, být v teple a zlepšovat si náladu byť jen malými radostmi. Je na čase také začít plánovat co vše v tomto roce chceme stihnout, kam se podívat a podobné krátkodobé i dlouhodobé plány. Stále by ještě mělo platit, nerodit a neplodit děti, no a spíše ledviny podpořit a připravit na tuto etapu. Už v únoru jsem psala o nárustu poškození ledvin, nebudu se tady o tomto tématu více rozšiřovat.

Ledviny: V ledvinách se uschovává všechna vrozená životní síla a hmota, je to síla, která nám byla dána do vínku. Jsou to vlastně takové záložní i aktuální baterie, ze kterých může čerpat. Ale jako každé baterie i ony se musí dobíjet, jinak se jednou stane, že už nemáme kam sáhnout, že zásoba energie a síly prostě došla. No a buďme upřimní, výměna ledvin není to samé, jako výměna baterií. Jakmile jsou ledviny v deficitu, tak tělo chřadne. Proto péče o ledviny by měla být vždy na prvním místě už od narození! /viz. článek v sekci Něco navíc/ Co vše mají ledviny na starosti? Tak toho je opravdu hodně. Díky oslabeným ledvinám nás bolí klouby, bolí nás v zádech a to hlavně v bederní oblasti, zodpovídají ale také za pevnost kostí a zubů. Naše plotýnky a chrupavky jsou také závislé na ledvinách. Dále řídí rozmnožování a vše s tím spojené. Nedostatečné stopoření, předčasná ejakuace, špatný spermiogram a další mužské záležitosti mají na starosti také ony. U žen se slabost ledvin ukazuje jako některé problémy s menstruací, některé druhy neplodnosti, krvavé špinění, opakující se potraty, špatná ovulace a spousty dalších problémů. Dále třeba předčasné stárnutí, nebo opožděný vývoj mají na starosti také ony. Samozřejmostí je vodohospodářství v celém těle, vylučování moči, četnost močení, vodnaté otoky, vodnaté výtoky, ale také třeba hustota či čistota krve. Podílejí se také na obranyschopnosti organismu a náleží jim kvalita nádechu. Kondice ledvin se projevuje na vlasech, jestliže máte lámavé, slabé, vypadávající nebo předčasně šedivějící vlasy, máte stroprocentní jistotu, že vaše ledviny nejsou v pořádku. Jsou s nimi spojené uši a vše co se týká sluchu jako takového. Emoce která zraňuje ledviny je strach, obavy, dále je to děs, úlek a šok. Ledviny milují teplo, hlavně oheň. Pomoci jim tedy můžeme nahříváním, hlavně nahříváním u ohně a to i jejich reflexních plosek na nohou, či rukou, samozřejmě nahřívání zad je nejpříjemnější. Jedna z nejstarších medot TCM je moxování, ledviny tuto metodu milují a když jim věnujete pár chvil moxováním, budou milovat i vás.
Potraviny které ledviny mají rády jsou například kořenová zelenina, ořechy, semínka, luštěniny a jiné zahřívající potraviny. V lednu by jsme se měli vyhýbat potravinám které chladí, například tropickému ovoci, zeleným potravinám, dále také alkoholu, mléčným výrobkům a sladkostem.  Bylinkou vhodnou pro tento měsíc je například echinacea na podporu imunity, dále ledvinové bylinky jako jsou celík zlatobýl, rdesna, také lichořeřičnice. Vynikající je v tuto dobu pít Jančův ledvinový čaj od firmy Spagyria. Pitný režim v tomto období by měl být založený na pravidelnosti a na kvalitě, né na kvantitě. V této době jsou účinné také koupele nohou s přísadami bylinných výtažků.