Leden

Vstupujeme do nového roku a za sebou máme ve většině případů období plné jídla, pití a lenošení. To není pro náš organismus dobré a měli by jsme mu dát trochu času na zotavení. V lednu by se tedy více jak jindy mělo jíst střídmě a odlehčeně, to ocení hlavně váš trávicí systém. Počasí je ve většině případů suché a mrazivé, no a tak by to mělo v této době být, protože ublížit nám právě v tento čas může vlhké a teplé počasí. Důležité je si chránit před chladem hlavně bedra a nohy, jelikož právě tyto části jsou nejcitlivější a tudy se nám do těla může dostat zima a vítr, kteří zapříčiní bolest hlavy, zatuhnutí šíje a další nepříjemné problémy. Je to doba uschovávání, proto se může stát, že když si uschováte lednovou zimu v organismu, budete mít problém se jí po celý rok zbavit. Lidé v tomto období často sténají, mívají obavy a strach. Kdo se nechránil pořádně na podzim před vlhkostí, může být nyní zahleněný, plný zánětů, velice vvyčerpaný a mohou ho pobolívat bedra a klouby. Toto období je ve znamení černé, šedé a popelavé barvy. Můžete často pozorovat, že lidé právě v tuto dobu mají častěji tmavé kruhy pod očima, popelavou pokožku a tmavé myšlenky. V lednu by se dle starých textů neměly plodit ani rodit děti, je to proto, že vládnou ledviny a močový měchýř, no a málokdo, má ledviny v pořádku. Statisticky jsou ledviny nejslabším článkem 95%lidí v naší republice. Nárust ledvinových nemocí a poruch u lidí, ale hlavně u dětí a v posledních letech u nejmenších dětí je veliký. Toto téma už řeší i lékaři západní medicíny, kteří na rozdíl od medicíny východní nemají tolik souvislostí s poškozením dalších orgánů a následků poškození, které způsobují právě oslabené, či jinak poškozené ledivny. Kdyby znali všechny souvislosti, tak by toto statistické navýšení bylo ještě několikanásobně zvýšeno.  

Leden je zvláštní měsíc. Proč? Protože je jedním ze čtyř měsíců v roce, které dle čínské medicíny, zodpovídají za více orgánů. Mají na starosti tedy nejen svůj dceřinný orgán, který patří do daného období, ale přísluší jim také orgány z období Země.

V lednu tedy můžeme ovlivňovat přímo močový měchýř = MM, nepřímo Ledviny, udobřovat si, hýčkat a zvelebovat slezinu a žaludek.  

Močový měchýř: Připomeňme přímé potíže MM, které jsou v tomto období časté, jsou to záněty MM, zadržování moči, časté močení, pomočování. Dále je také důležité připomenout, že MM je spojen s mozkem. Proto všechny problémy týkající se mozku, řešíme právě v tomto období. Dále se v tomto období projevuje mnoho psychických neduhů, také únava a úzkost. Nesmíme zapomenout, že MM je vedlejší orgán ledvin, s nimi spolupracuje, s nimi se nejvíce ovlivňuje, s nimi nejvíce spolupracuje. Co tedy uděláme pro MM, děláme i pro ledviny. Přímé ovlivňování MM, můžeme praktikovat na reflexních ploskách nohou či rukou, buď hlazením, či moxováním. MM má také rád pravidelný pitný režim a teplo. Nejznámější bylinky které pomáhají posilovat  MM jsou pámelník poříční, lichořeřišnice větší, brusnice borůvka. V tomto období se také doporučují pít čaje na MM.

Slezina a žaludek: K těmto orgánům patří i slinivka. Po vánočním přejídání, si tyto orgány zaslouží Vaši velikou pozornost. V lednu by se mělo jíst velice střídmě, aby se tyto orgány mohly zregenerovat. Omezit by se měla zejména tučná jídla, sladkosti, pečivo, dále mléčné výrobky a alkohol. Jíst by se měla jídla zateplující, tedy masové a zeleninové vývary, vařené maso, zelenina, vajíčka, sušené ovoce hlavně jablka, skořice, dále pohanka, kukuřice a oves. Tyto orgány můžeme opět ovlivňovat hlazením a pomačkáváním reflexních plosek na nohou či rukou. Dále se také v tomto období do reflexních plosek může vtírat tinktura z vlaštovičníku většího. Vhodné je také do pitného režimu zařadit ovesný čaj, je ale náročný na čas a přípravu, tato investice se Vám ale určitě vyplatí. Je dobré také sáhnout po slinivkovém, žaludeční a slezinovém čaji. Větší prostor v našem pitném režimu by měl být dán ale čaji a bylinkám na MM.

Spousta lidí si v této době dává různá předsevzetí. Doufám, že Vaše letošní se také týká Vašeho zdraví. Protože je vhodné právě v lednu začít s preventivní starostí o své tělo.