2011

Vím, že se zabýváte neplodností, proč jste si zvolila toto téma?
Já si ho nezvolila, ono to tak nějak ke mně přišlo samo

Takže jste se touto problematikou nezačala zabývat cíleně?
Vlastně ne, ale postupem času jsem zjišťovala, že klientky neznají základní věci

Jaké základní věci?
O svém těle, mentruaci, ale také o početí, o miminku

Dejte příklad
Většina žen, která si u mne stěžovala, že nemůže otěhotnět, nedokázala popsat svoji menstruaci, nevěděla že sperma musí "dozrát", nevěděla jak pozná své plodné dny. Byla často zmatená, protože ji nikdo tyto informace nepředal. Dříve se takové základní věci předávali z generace na generaci. Už stará moudra, která používaly babičky mnoho napovídá. Dnes je strašně uspěchaná doba, informací je hodně, ale jsou mnohdy nanic.

Například?
No tak v každém časopise, nebo internetovém serveru najdete témata: Různé tipy do ložnice, kuchyně i šatníku. Co je ale platné manželce, že dokáže dle rad dobře uspokojit manžela, že umí uvařit ze zbytků v lednici a že si koupí oblečení dle poslední módy, když nezná své tělo? Bohužel se v posledních letech ztrácí ženský a mateřský pud.

U Vás tyto informace naleznou?
S každou ženou, či párem si vždy nejdříve promluvím. Na pár věcí se jich zeptám a pár věcí jim řeknu. Většinou jsou to pro ně přijatelné a logické věci, které jim říkám. Často není potřeba ani žádná léčba, jen správný přístup a načasování.

Jaké jsou výsledky?
Myslíte kolik miminek se mi už podařilo s páry "počít"? 

Ano, tak nějak
Těch je hodně. Nepočítám to. Někdy si na mě maminky vzpomenou a napíšou sms, nebo pošlou fotku miminka.

Co vlastně maminkám nabízíte?
Přípravu na miminko, pochopení svého těla, svého cyklu, zvládání psychiky, dozví se také něco o duchovní stránce těhotenství a miminka. Naučí se také s partnerem nějaké techniky. Když maminka chce, tak jsme celé těhotenství ve spojení, může chodit na těhotenské masáže, provázím ji celým těhotenstvím a pomáhám ji s problémy. V určité fázi se maminka začne připravovat na porod a kojení, i v době po porodu se na mne může maminka obracet.

Jaké máte procento úspěšnosti?
To jsem nikdy nepočítala, ale zatím se nepodařilo otěhotnět cca deseti ženám co vím. Bylo to kvůli vysokému věku, dlouhodobému špatnému zdravotnímu stavu, těžkému postižení orgánů, jedna maminka měla rakovinu. To byli případy, kdy se opravdu už nedá nic moc dělat.

Chtěla po Vás nějaká maminka, aby jste s ní šla k porodu?
Ano několikrát se mi to stalo. Nikdy k tomu ale nedošlo, protože byla buď daleko a já bych nestihla dojet, nebo jsem v tu dobu měla klienty, nebo jsem byla na dovolené. Byla jsem ale s některými maminkami v telefonickém spojení až do chvíle porodu.

Co říkáte na umělé opodnění?
Tak z jednoho úhlu pohledu je to fantastická věc, která dokáže lidem dát to nejcenější v životě a to je jejich miminko. Jsou opravdu případy, kdy je tato metoda vhodná. V poslední době, mi ale maminky čím dál tím častějí říkají, že jim jejich gynekolog řekne, ať se pokouší rok o miminko, pak že udělají testy a u toho jim navrhne umělé oplodnění. Připadá mi, že se s touto možností "plýtvá", že se používá i v případech, když to jde jinak. Ale to už je v této době normální.

Stalo se Vám, že za Vámi přišly i ženy, které už zkoušely otěhotnět přes umělé oplodnění?
Ano to se mi stalo. Některé měly za sebou jeden, dva i tři nezdařené pokusy.

Nerozmlouvala jste jim další pokusy?
Ne nerozmouvala, jen jsem je snažila připravit na další pokus tak, aby to dobře dopadlo. Stalo se také, že pár jich otěhotnělo před dalším plánovaným umělým početím.

Tyto služby nenabízíte v ceníku, jsou nějak zvlášť zpoplatněny?
Ne toto vše je v rámci terapeutické poradny, což činí za hodinu 300Kč. Telefonická nebo emailová spolupráce, je samozřejmě zdarma.

Je důležité aby u tohoto sezení byl i partner?
Není to důležité, ale je to vždy lepší.

Přeji tedy hodně zdravých maminek a miminek
Děkuji