Terapie pro klouby a páteř

Terapií, které pomáhají na problémy s klouby a páteří je hodně. Bohužel pro všechny, je pravda taková, že sebelepší terapie nemůže pomoci úplně, bez přičinění toho, kdo má bolesti! V dnešní době je běžná věc, že každý kolem nás si stěžuje na bolest zad a kloubů. Když někoho nebolí pohybová soustava tak se okolí diví.

Čím to, že v dnešní době je "normální", že má tolik lidí bolesti pohybové soustavy? Odpovědi nejsou tak složité jak si každý myslí! Většina bolestí zad a kloubů, je způsobena nevhodným životním režimem. Nedostatek fyzické aktivity, jednostranná a nevhodná zátěž na páteřa klouby při práci, používání nevhodných židlí, lůžek a také obuvi. Ani se sportem se to ovšem nemá přehánět. Neúměrná nevyvážená zátěž na páteř a klouby vede jen k dalšímu prohlubování obtíží.

Bolesti zad a kloubů mají pestrou paletu příčin a aby to nebylo jednoduché, jednotlivé příčiny se navíc často navzájem kombinují. Proto není možné vystačit pouze s podáváním léků, píchnutím do jednoho místa nebo jiným jednoduchým a účinným zákrokem. Někdy je řešení, kombinace více možností.

  • Bolesti od svalů a šlach, které obklopují kosti a kouby. Tady nejvíce pomáhají pravidelné masáže, cviky, rehabilitaační cvičení. Dále udržování pomocí automasáže a bylinných přípravků.
  • Bolesti páteře vycházející z poruchy meziobratlových plotének. Nejznámější poruchou je tzv. lumbago neboli ústřel (lidově "houser"). Vyhřeznutí ploténky může zapříčinit uskřinutí nervu, který v její blízkosti probíhá. Je-li tato bolest v akutní fázi, většina lidí vyhledá lékaře a ten mu dá tzv. obstřik. Této bolesti je nejlépe předcházet už ve fázi, když jednou za čas proběhne v páteři ostrá bolest, nebo je omezená a bolstivá hybnost. V té době pomáhají mobilizační a trakční techniky, dornova metoda, Breussovy masáže a podobné speciální techniky, které jsou zaměřeny přímo na páteř.
  • Bolesti samotné kostěné soustavy. Postižena může být samotná struktura obratle, nebo klouby. K postižení může dojít úrazem -zlomenina nebo posunutí obratlů a kostí. Také dlouhodobým tzv. degenerativním procesem - výrůstky na páteři, které ji omezují v hybnosti nebo utlačují blízký nerv, usazování úsadků v kloubních jamkách, zánětlivé procesy, zničené chrupavky... atd..

 

Co je důležité si uvědomit při bolestech pohybové soustavy

  • máme kosti, klouby, obratle, ale také svaly, šlachy, nervy....
  • bolesti se můžou rozlézat po těle, do břicha, do nohou, rukou, hlavy ....
  • můžou způsobovat znecitlivění a brnení končetin, problémy s dýcháním, bolesti hlavy....
  • nepomůže bolest "zlomit",  je lepší ji řešit hned na začátku

 

Jak si můžete pomoci

Pro zklidnění bolestí je obvykle nejúčinnější klid, najít si úlevovou polohu a aplikace suchého tepla. Dlouhodobé užívání léků proti bolesti není řešení, protože léčba bolesti, neřeší příčinu onemocnění. Pokud se vyskytnou náhlé bolesti signalizující postižení míšního nervu - bolest spojená s poruchou hybnosti a citlivosti, poruchy vyprazdňování - je nutná návštěva lékaře.

 

Komu hrozí bolesti pohybové soustavy?

V dnešní době už skoro každému, dokonce i dětem. Jelikož posedávání u televize a počítače, málo fyzické aktivity , nebo naopak moc fyzické jednostranné zátěže, způsobuje největší poškození právě pohybové soustavy.